20.08.2024

Prawo pracy – Urlop na żądanie

Urlop na żądanie – zagadnienia ogólne.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że urlop na żądanie, nie jest kwalifikowany jako urlop dodatkowy, dlatego też nie jest on uwzględniany w planie urlopów. Urlop na żądanie jest to część urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi i może być wykorzystany na wiele sposobów tj. jednorazowo lub w częściach.

Nie budzi wątpliwości, że Urlop na żądanie jest pewną gwarancją dla pracownika, w nagłych sytuacjach osobistych, by móc zapewnić mu zwolnienie od pracy. Nie należy jednak mylić urlopu na żądanie, ze zwolnieniem od pracy z powodu siły wyższej, ponieważ nie jest to tożsame.

W związku z powyższym nasuwa się kilka pytań, które mają ścisły związek z urlopem na żądanie:

  1. W jakim wymiarze przysługuje pracownikowi urlop na żądanie?

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop na żądanie w wymiarze 4 dni w ciągu całego roku kalendarzowego. Wymiar tego urlopu nie jest uzależniony od przysługującemu pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Pracownicy niezależnie od tego ile dni urlopu wypoczynkowego im przysługuje, mają takie samo prawo do urlopu na żądanie. Jeżeli natomiast pracownik podejmuje się swojej pierwszej pracy, to prawo do urlopu na żądanie nabywa w momencie nabycia prawa do dni wolnych.

Urlop  na żądanie może zostać udzielony jedynie w dniach pracy, czyli tak jak pracownik miał wykonywać swoją pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem pracy.

Równie istotną kwestią jest to, że urlop  na żądanie nie kumuluje się, a zatem nie przechodzi na nowy rok.

  1. Czy wymagana jest zgoda pracodawcy?

Przepisy kodeksu pracy zobowiązują pracodawcę, by ten udzielił każdemu pracownikowi w każdym roku kalendarzowym do 4 dni urlopu na żądanie, w terminie który wskaże pracownik. Mimo, że pracownik sam wybiera kiedy taki urlop chce wykorzystać, to nie może on sam zadecydować o  jego rozpoczęciu.

Obowiązek, który spoczywa na pracodawcy w zakresie udzielenia urlopu na żądanie nie ma charakteru bezwzględnego. Oznacza to, że pracodawca ma prawo do tego by odmówić udzielenia urlopu na żądanie pracownikowi, w związku ze szczególnymi okolicznościami.

  1. Kiedy poinformować pracodawcę o urlopie na żądanie?

Zgłoszenie wniosku o udzielenie urlopu na żądanie, może mieć miejsce w okresie, który poprzedza termin tego urlopu. Może to nastąpić również w dniu jego rozpoczęcia. Jednakże najważniejszą kwestią jest to, by pracownik taki wniosek złożył przed rozpoczęciem dnia pracy. Najpóźniej w dniu, w którym rozpoczyna się urlop.

  1. W jaki sposób złożyć wniosek o udzielenie urlopu na żądanie?

Przepisy kodeksu pracy nie przewidują konkretnej formy dla złożenia takiego żądania. Wniosek składamy w dowolnej formie dopuszczalnej przez prawo.

  1. Czy urlop na żądanie jest odpłatny?

Urlop  na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego, a zatem pracownikowi w pełni przysługuje za niego wynagrodzenie.

  1. Czy są jakieś konsekwencje za nieobecność pracownika, przy braku zgody na urlop na żądanie?

Rozpoczęcie urlopu na żądanie, przed podjęciem decyzji przez pracodawcę o udzieleniu go, może być traktowane jako nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Pracodawca może uznać takie zachowanie za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, za co mogą grozić nieodwracalne konsekwencje.

Nasza kancelaria specjalizuje się w szeroko pojętym prawie pracy i gwarantuje profesjonalne oraz zdecydowane działania w tym zakresie. Kancelaria podejmuje się reprezentacji w postępowaniach przed sądem, klientów którzy uważają że ich prawa jako pracownika zostały naruszone przez pracodawcę. Doradzamy, w jaki sposób powinien zebrać dokumentację potrzebną do wniesienia powództwa i przygotować się do sporu na etapie sądowym. Reprezentujemy również pracodawców w sporach z pracownikami, a także przygotowujemy dokumentację pracowniczą niezbędną w prowadzeniu działalności przez przedsiębiorcę zatrudniającego pracowników.

Zapraszamy do kontaktu celem umówienia spotkania z naszym prawnikiem w siedzibie w Gdańsku lub oddziale w Elblągu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą znajdującą się pod adresem Kancelarii https://www.krp-ks.pl/zakres-uslug/.