Blog

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami napisanymi przez naszych prawników

Blog

CZY RADCA PRAWNY MOŻE REPREZENTOWAĆ KLIENTA W SĄDZIE ?

CZY RADCA PRAWNY MOŻE REPREZENTOWAĆ KLIENTA W SĄDZIE ? Tak, radca prawny może reprezentować klienta zarówno przed sądem powszechnym (Sąd Rejonowy, Sąd Okręgowy, Sąd Apelacyjny oraz Sąd Najwyższy) jak i Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi i Naczelnym Sądem Administracyjnym. W polskim systemie prawnym istnieją dwa zawody prawnicze uprawniające reprezentowania klientów przed sądami: adwokat oraz radca prawny. Radca…
05.02.2025

ZBYCIE UDZIAŁÓW W SPOŁCE Z O.O.

Zbycie udziałów w spółce z o.o. Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jako prawo majątkowe wspólnika mogą stanowić przedmiot obrotu. Udziały w spółce z o.o. reprezentują część kapitału zakładowego spółki i dają ich właścicielowi określone prawa, m.in. prawo do głosowania na zgromadzeniach wspólników czy prawo do udziału w zyskach. Wspólnik będący właścicielem udziałów może swoje…
24.01.2025

Opłata adiacencka zmiany na 2025 rok – poradnik inwestora

OPŁATA ADIACENCKA 2025 Opłaty adiacenckie stanowią  element polskiego systemu prawnego w zakresie gospodarki nieruchomościami. Są one związane z kosztami ponoszonymi przez właścicieli gruntów lub inwestorów w wyniku wzrostu wartości nieruchomości, zwykle spowodowanego realizacją infrastruktury publicznej (takiej jak drogi, kanalizacja, sieci wodociągowe) lub podziałem i scalaniem działek. W praktyce opłaty adiacenckie często wiążą się z dodatkowymi…
22.01.2025

Obowiązki pracodawców w zakresie ochrony sygnalistów – praktyczny przewodnik

OCHRONA SYGNALISTÓW Temat ochrony sygnalistów w Polsce nabiera coraz większego znaczenia, szczególnie w związku z implementacją przepisów unijnych oraz wzrastającą świadomością przedsiębiorców i pracowników co do konieczności zapewnienia bezpiecznych mechanizmów zgłaszania nieprawidłowości. Sygnalistami (ang. whistleblowers) określamy osoby, które decydują się ujawnić lub poinformować o nieprawidłowościach, nadużyciach bądź działaniach niezgodnych z prawem, mających miejsce w organizacji,…
21.01.2025

Ogłoszenie upadłości spółki prawa handlowego

UPADŁOŚĆ SPÓŁKI PRAWA HANDLOWEGO W sytuacji, gdy Spółka prawa handlowego napotyka trudności finansowe, a jej zobowiązania przekraczają możliwości spłaty, jednym z rozwiązań jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Proces ten jest regulowany przez przepisy prawa upadłościowego, Warto zaznaczyć, że ogłoszenie upadłości spółki prawa handlowego wiąże się z szeregiem formalności i wymaga spełnienia określonych warunków, dlatego…
16.01.2025

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r. w sprawie SK 140/20 – Wpływ wyroku na świadczenia emerytalne i prawa emerytów

4 czerwca 2024 roku Trybunał Konstytucyjny wydał przełomowe orzeczenie w sprawie o sygnaturze akt SK 140/20, które może mieć znaczący wpływ na sposób obliczania świadczeń emerytalnych w Polsce. Wyrok ten odnosi się do przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w szczególności dotyczących zasad ustalania wysokości emerytur w oparciu o składki odprowadzane przez ubezpieczonych. Zgodnie z…
15.01.2025

Uchylenie od obowiązku alimentacyjnego wobec dorosłego dziecka

Przesłanki umożliwiające uchylenie obowiązku alimentacyjnego „Do kiedy mam płacić alimenty? Do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności? A jeżeli studiuje, mam płacić do czasu ukończenia studiów?”. W doktrynie nie ma górnej granicy, do której należałoby się stosować przy ustalaniu ram czasów płatności świadczenia alimentacyjnego. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy w artykule 133 § 1 zobowiązuje do świadczeń…
23.08.2024

Alimenty – jak płacić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.

Uchylenie od obowiązku alimentacyjnego wobec dorosłego dziecka   Wprowadzenie Poniższy artykuł ma na celu przybliżyć problematykę jaką jest wypłacanie alimentów dla dziecka po osiągnięciu przez niego pełnoletności. Czy alimenty nadal mają być płatne do rąk jednego z rodziców – tak jak zostało wskazane (zazwyczaj) w wyroku sądowym? Obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicach od momentu przyjścia…
21.08.2024

Prawo pracy – Urlop na żądanie

Urlop na żądanie – zagadnienia ogólne. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że urlop na żądanie, nie jest kwalifikowany jako urlop dodatkowy, dlatego też nie jest on uwzględniany w planie urlopów. Urlop na żądanie jest to część urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi i może być wykorzystany na wiele sposobów tj. jednorazowo lub w częściach. Nie budzi…
20.08.2024

Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Etapy założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Jedną z częściej wybieranych przez polskich przedsiębiorców form prawnych spółki, za sprawą oferowanych przez nią korzyści, jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (znanej jako Spółka z o.o.) w Polsce to proces, który wiąże się z szeregiem obowiązków. Oto główne kroki: Wybór Metody Rejestracji Spółki z…
17.05.2024

Naśladownictwo w biznesie – konkurencja

Legalność naśladowania działań konkurencji W kontekście polskiego prawa przedsiębiorców, zagadnienie konkurencji i związane z tym pytanie o legalność naśladowania działań konkurencji obejmuje kilka kluczowych aspektów. Prawo do konkurencji: Zasada swobody konkurencji jest fundamentem polskiego rynku. Przedsiębiorcy mają prawo do uczestnictwa w konkurencji, co oznacza, że w zasadzie mają swobodę naśladowania działań konkurencji, pod warunkiem, że…
15.05.2024

Zasiedzenie nieruchomości

Zasiedzenie nieruchomości – zła lub dobra wiara posiadacza Niejednokrotnie klienci pytają Nas w jakiś sposób można zasiedzieć nieruchomość oraz co to takiego jest zła wiara a czym jest dobra wiara. W tym krótkim artykule postaramy się opisać w sposób podstawowy czym jest zasiedzenie nieruchomości oraz zagadnienia złej lub dobrej wiary. Informujemy jednak, iż jest to…
13.05.2024