Blog

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami napisanymi przez naszych prawników

Blog

Ogłoszenie upadłości spółki prawa handlowego

W sytuacji, gdy Spółka prawa handlowego napotyka trudności finansowe, a jej zobowiązania przekraczają możliwości spłaty, jednym z rozwiązań jest złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Proces ten jest regulowany przez przepisy prawa upadłościowego, Warto zaznaczyć, że ogłoszenie upadłości spółki prawa handlowego wiąże się z szeregiem formalności i wymaga spełnienia określonych warunków, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej…
16.01.2025

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r. w sprawie SK 140/20 – Wpływ wyroku na świadczenia emerytalne i prawa emerytów

4 czerwca 2024 roku Trybunał Konstytucyjny wydał przełomowe orzeczenie w sprawie o sygnaturze akt SK 140/20, które może mieć znaczący wpływ na sposób obliczania świadczeń emerytalnych w Polsce. Wyrok ten odnosi się do przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w szczególności dotyczących zasad ustalania wysokości emerytur w oparciu o składki odprowadzane przez ubezpieczonych. Zgodnie z…
15.01.2025

Uchylenie od obowiązku alimentacyjnego wobec dorosłego dziecka

Przesłanki umożliwiające uchylenie obowiązku alimentacyjnego „Do kiedy mam płacić alimenty? Do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności? A jeżeli studiuje, mam płacić do czasu ukończenia studiów?”. W doktrynie nie ma górnej granicy, do której należałoby się stosować przy ustalaniu ram czasów płatności świadczenia alimentacyjnego. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy w artykule 133 § 1 zobowiązuje do świadczeń…
23.08.2024

Alimenty – jak płacić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.

Alimenty po osiągnięciu pełnoletności – komu płacić? Poniższy artykuł ma na celu przybliżyć problematykę jaką jest wypłacanie alimentów dla dziecka po osiągnięciu przez niego pełnoletności. Czy alimenty nadal mają być płatne do rąk jednego z rodziców – tak jak zostało wskazane (zazwyczaj) w wyroku sądowym? Obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicach od momentu przyjścia na świat…
21.08.2024

Prawo pracy – Urlop na żądanie

Urlop na żądanie – zagadnienia ogólne. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że urlop na żądanie, nie jest kwalifikowany jako urlop dodatkowy, dlatego też nie jest on uwzględniany w planie urlopów. Urlop na żądanie jest to część urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi i może być wykorzystany na wiele sposobów tj. jednorazowo lub w częściach. Nie budzi…
20.08.2024

Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Etapy założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Jedną z częściej wybieranych przez polskich przedsiębiorców form prawnych spółki, za sprawą oferowanych przez nią korzyści, jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (znanej jako Spółka z o.o.) w Polsce to proces, który wiąże się z szeregiem obowiązków. Oto główne kroki: Wybór Metody Rejestracji Spółki z…
17.05.2024

Naśladownictwo w biznesie – konkurencja

Legalność naśladowania działań konkurencji W kontekście polskiego prawa przedsiębiorców, zagadnienie konkurencji i związane z tym pytanie o legalność naśladowania działań konkurencji obejmuje kilka kluczowych aspektów. Prawo do konkurencji: Zasada swobody konkurencji jest fundamentem polskiego rynku. Przedsiębiorcy mają prawo do uczestnictwa w konkurencji, co oznacza, że w zasadzie mają swobodę naśladowania działań konkurencji, pod warunkiem, że…
15.05.2024

Zasiedzenie nieruchomości

Zasiedzenie nieruchomości – zła lub dobra wiara posiadacza Niejednokrotnie klienci pytają Nas w jakiś sposób można zasiedzieć nieruchomość oraz co to takiego jest zła wiara a czym jest dobra wiara. W tym krótkim artykule postaramy się opisać w sposób podstawowy czym jest zasiedzenie nieruchomości oraz zagadnienia złej lub dobrej wiary. Informujemy jednak, iż jest to…
13.05.2024

Opodatkowanie Fundacji Rodzinnej – zagadnienia ogólne

Zastanawiasz się jak wygląda opodatkowanie Fundacji Rodzinnej? Czy Fundacja płaci podatek dochodowy od osób fizycznych PIT czy podatek dochodowy od osób prawnych? Czy może Fundacja Rodzinna zwolniona jest w ogóle z podatków? Poniżej wyjaśniamy ogólnie na jakich zasadach opodatkowana jest Fundacja Rodzinna. Przedmiotowe stanowi jedynie zarys problematyki podatkowej związanej z Fundacją Rodzinną, który bynajmniej nie…
10.05.2024

Uchwała „FRANKOWA” całego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego

Uchwała „FRANKOWA” całego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego III CZP 25/22 z 25 kwietnia 2024 r. W czwartek 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała uchwałę w odpowiedzi na sześć najważniejszych wątpliwości dotyczących sporów o kredyty frankowe, które w 2021 r. postawiła pierwsza prezes Sądu Najwyższego. Jej treść jest zbieżna z orzecznictwem TSUE…
26.04.2024

Podział majątku po rozwodzie

Rozwód – prawne i praktyczne aspekty podziału majątku po rozwodzie Rozwód niesie za sobą wiele skomplikowanych problemów prawnych lub faktycznych, a jednym z najistotniejszych jest temat podziału majątku powstałego podczas trwania małżeństwa. W wielu przypadkach, jest to proces wymagający uwagi i staranności, ponieważ decyzje podejmowane w tym czasie mogą mieć długotrwałe konsekwencje finansowe dla obu…
24.04.2024

08.04.2024 r. – WIBOR postanowienie o zabezpieczeniu

Stawka referencyjna WIBOR – zabezpieczenie poprzez zawieszenie spłaty kredytu Niesamowite wieści dla naszych Klientów oraz Kancelarii! Sukces w sporze przeciwko Santander Consumer Bank S.A. w sprawie dotyczącej stawki referencyjnej WIBOR. Sąd Okręgowy w Elblągu postanowieniem z dnia 8 kwietnia 2024 roku, sygn. akt I C 361/24 udzielił zabezpieczenia powództwa poprzez wstrzymanie obowiązku dokonywania przez powodów…
18.04.2024