06.06.2023

Fundacja Rodzinna jako inwestycja i zabezpieczenie biznesu

FUNDACJA RODZINNA – sposób na inwestycje i ochronę kapitału

Fundacje od wielu cieszą się popularnością w państwach europejskich takich jak Austria, Niemcy czy Szwajcaria, w szczególności wśród przedsiębiorców, których celem jest zabezpieczenie zgromadzonego majątku oraz jego powiększenie z korzyścią dla przyszłych pokoleń. Począwszy od dnia 22 maja 2023 r. fundacje rodzinne mogą powstawać również w Polsce, co z pewnością przyniesie szereg korzyści osobom, które zdecydują się na ich utworzenie zarówno w celu zabezpieczenia dotychczasowego majątku jak i jego powiększenia. Przed podjęciem decyzji o utworzeniu fundacji rodzinnej warto przyjrzeć się bliżej tej instytucji i korzyściom jakie za sobą niesie.

Tytułem wstępu wskazać należy, że fundacja rodzinna to osoba prawna utworzona przez fundatora, przypominająca swoją strukturą spółkę kapitałową, do której celów należą gromadzenie mienia, zarządzanie nim w interesie beneficjentów oraz spełnienie świadczeń na rzecz beneficjentów w postaci składników majątkowych, w tym środków pieniężnych, rzeczy lub praw.

Dla osób, które przez lata budowały swój majątek chociażby poprzez nabywanie nieruchomości, udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego albo innych papierów wartościowych, fundacja rodzinna może okazać się dobrą formą zapewnienia ciągłości i integralności jej istnienia, a także formą zabezpieczenia finansowego na przyszłość dla członków rodziny wskazanych jako beneficjenci fundacji.

Założenie Fundacji Rodzinnej

Fundacja rodzinna ma szeroki zakres możliwości finansowego wsparcia beneficjentów. Może ona przekazywać środki na cele, takie jak sfinansowanie edukacji, udzielenie pomocy finansowej w sytuacjach kryzysowych na przykład poprzez udzielanie pożyczek, spłacanie zobowiązań beneficjentów czy pokrywanie kosztów leczenia.

Fundacja rodzinna może nie tylko stanowić formę zabezpieczenia biznesu i rodziny, ale także stanowić skuteczny mechanizm inwestowania kapitału. Wskazać bowiem należy, że fundacja rodzinna w zakresie określonym ustawą może prowadzić działalność gospodarczą np. poprzez przystępowanie do spółek, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni, nabywania i zbywania papierów wartościowych, najem lub zbywanie mienia, tym samym uzyskany majątek może pomnażać z korzyścią dla swoich beneficjentów, do których kręgu może należeć także fundator.

Inwestowanie kapitału za pośrednictwem fundacji rodzinnej jest o wiele bardziej korzystne pod względem podatkowym niż inwestowanie bezpośrednio w spółki kapitałowe. Fundacja rodzinna inaczej niż spółka kapitałowa, nie jest obowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych aż do momentu wypłaty środków beneficjentom fundacji. Obowiązek zapłaty podatku CIT powstaje dopiero w momencie transferu środków na rzecz beneficjentów. Podatek CIT wynosi w tym przypadku 15%. Istotne znaczenie ma również fakt, iż po wypłacie środków beneficjenci zwolnieni będą z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, co pozwala na zaoszczędzenie znacznej kwoty, w porównaniu z tą, którą musieli by zapłacić tytułem podatku dochodowego od osób fizycznych po wypłaceniu im dywidendy ze spółki kapitałowej.

Kwestie podatkowe dotyczące Fundacji Rodzinnej

Fundacja rodzinna jest osobą prawną, a zatem  jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) – co dotyczy również Fundacji Rodzinnej w organizacji. Obowiązek podatkowy dotyczy dwóch obszarów funkcjonowania Fundacji. Pierwszym obszarem jest funkcjonowanie działalność Fundacji Rodzinnej tj. zwolnienie albo opodatkowanie przychodów Fundacji, drugim natomiast dotyczy Fundacji jako podatnika podatku CIT przy wypłacie świadczeń na rzecz beneficjentów Fundacji Rodzinnej.

Co do zasady jednak Fundacja Rodzinna zwolniona jest podmiotowo z podatku CIT na co wskazuje brzmienie nowego art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT. Należy pamiętać, że zwolnienie przedmiotowe dotyczy jedynie „dozwolonej” działalności gospodarczej prowadzonej przez Fundację wskazanej w art. 5 ustawy o Fundacji Rodzinnej. Ważne jest zatem ustalenie rodzaju przychodu Fundacji aby ustalić czy dany przychów podlega zwolnieniu z podatku. Uwaga: zwolnienie to nie jest klasycznym zwolnieniem i może, a nawet powinno być, interpretowane przez organy podatkowe rozszerzająco – zatem wszystkie wątpliwości interpretacyjne powinny być interpretowane na korzyść Fundacji lub beneficjenta.

Zwolnienie Fundacji Rodzinnej z podatku CIT nie znajduje zastosowania do działalności wykraczającej poza wskazaną w art. 5 ustawy o Fundacji Rodzinnej. O czym stanowi art. 5 ustawy o Fundacji Rodzinnej? Art. 5 stanowi, iż Fundacja Rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w zakresie

  • zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
  • najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
  • przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
  • nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
  • udzielania pożyczek: spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje, spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik, beneficjentom;
  • obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;
  • produkcji przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu;
  • gospodarki leśnej.

Prowadzenie działalności gospodarczej wykraczającej poza zakres wynikający z art. 5 ustawy o Fundacji Rodzinnej CIT wynosi 25% – co wynika bezpośrednio z art. 24r ustawy o CIT.

Należy zauważyć ponadto, że wypłata świadczeń beneficjentom będzie co do zasady podlegała opodatkowaniu 15% podatkiem CIT, niezależnie od tego, do której grupy
„wchodzi” beneficjent. Rozwiązanie to zbliżone jest  do CIT-u Estońskiego i zapewnia proste rozliczenie podatkowe świadczeń dla beneficjentów.

Wnoszenie wkładów do fundacji rodzinnej w celu pokrycia funduszu założycielskiego, zgodnie z przepisami podatkowymi, jest neutralne podatkowo – co stanowi dużą korzyść zarówno dla fundatora jak i beneficjentów.

Uwaga: Ustawa wprowadza mechanizm umożliwiający zwolnienie podatkowe z PIT otrzymanych przysporzeń. Wolne od podatku PIT są przychody otrzymane od fundacji przez:

  • fundatora albo osobę będącą w stosunku do fundatora osobą, o której mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku o spadków i darowizn, uprawnionych do otrzymania mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej,
  • beneficjenta fundacji rodzinnej z tytułu świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, jeżeli beneficjentem jest fundator albo  osoba będąca w stosunku do fundatora osobą, o której mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn

Osobami wymienionymi  w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn  są:

  • małżonek,
  • zstępni – dzieci, wnuki, prawnuki,
  • wstępni – rodzice, dziadkowie, pradziadkowie,
  • pasierbowie,
  • rodzeństwo,
  • ojczym,
  •  macocha,

Otrzymanie przez powyższe osoby przysporzeń wolne jest od podatku PIT – podlega jedynie opodatkowaniu CIT, który płaci Fundacja Rodzinna.

Jak można zauważyć Fundacja rodzinna oferuje szereg korzyści zarówno fundatorom jak i jej beneficjentom. Proces utworzenia fundacji rodzinnej jest jednak złożony, stąd też warto zwrócić się o pomoc do radcy prawnego lub adwokata celem zasięgnięcia profesjonalnej porady prawnej lub pomocy w założeniu podmiotu jakim jest Fundacja Rodzinna.

Pomoc Prawna Kancelarii w założeniu Fundacji Rodzinnej

Kancelaria Prawna K&S posiada bogate doświadczenie w przedmiocie zakładania i prowadzenia Fundacji Rodzinnej – możemy pochwalić się założeniem nie jednej Fundacji Rodzinnej. Jeżeli chcesz porozmawiać z naszym prawnikiem w przedmiocie założenia Fundacji Rodzinnej lub uzyskania porady w tym temacie – Zadzwoń lub Napisz ! Kancelaria działa na terenie miasta Gdańsk i Elbląg – zajmujemy się jednak zakładaniem Fundacji Rodzinnych dla podmiotów na obszarze całego kraju lub będących cudzoziemcami.

Założenie Fundacji Rodzinnej za pomocą naszej Kancelarii pomaga usprawnić procesy rejestracyjne oraz wykonywanie uprawnień z Fundacji Rodzinnej.