„Do kiedy mam płacić alimenty? Do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności? A jeżeli studiuje, mam płacić do czasu ukończenia studiów?”. W doktrynie nie ma górnej granicy, do której należałoby się stosować przy ustalaniu ram czasów płatności świadczenia alimentacyjnego.
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy w artykule 133 § 1 zobowiązuje do świadczeń alimentacyjnych rodzica względem dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Ustawodawca – dezaprobując bierną postawę młodych osób – umieszcza w § 3 tego samego artykułu zasadę, w myśl której rodzic może uchylić się od świadczeń alimentacyjnych, jeżeli wiąże się to dla niego z nadmiernym uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Sądy niejednokrotnie oddalały powództwa dorosłych dzieci o alimenty, nawet w sytuacji, gdy te studiują, wówczas, gdy sytuacja materialna rodzica nie pozwala mu na partycypowanie w kosztach utrzymania dziecka.
Utarte w judykaturze stanowisko nie jest zbyt skore do zasądzania od rodziców pełnoletnich dzieci alimentów, które w pełni pokryją koszty utrzymania młodego potomka. Niezależnie od tego czy kontynuuje ono swoją edukację czy ją już zakończyło. Sędziowie wychodzą z założenia, że z reguły studenci (z wyjątkiem, niektórych mocno absorbujących kierunków np. medycznych, bądź inżynierskich) są w stanie partycypować w kosztach swojego utrzymania. Chodzi tu o sytuacje, gdy dziecko nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości, które pozwalałyby mu na osiągnięcie finansowej samodzielności.
Przy orzekaniu o obowiązku alimentacyjnym istotne znaczenie powinien mieć fakt czy dziecko utrzymuje kontakty z rodzicem i jakie są ich relacje osobiste. Po wprowadzeniu art.144 § 1 k.r.o. (Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.) uwzględnienie tych okoliczności może być łatwiejsze. Alimenty są wyrazem solidarności międzypokoleniowej, która nie powinna być rozumiana jednostronnie, a rodzic nie może być traktowany instrumentalnie i stawiany jedynie w roli osoby finansującej potrzeby materialne dziecka.
Kancelaria K&S Kancelaria Radców Prawnych Kardasz Staszak sp.k. pomaga w procesie uchylenia obowiązku alimentacyjnego od sporządzenia pozwu poprzez prowadzenie postępowania. W celu uzyskania pomocy zapraszamy do kontaktu z Kancelarią i umówienia spotkania w siedzibie Kancelarii w Gdańsku, lub oddziale Kancelarii w Elblągu.
Po więcej treści prawniczych zapraszany na naszą stronę na Facebook-u.