15.06.2023

Ile kosztuje Adwokat lub radca prawny – cennik usług prawnych.

Adwokat i Radca prawny – ile to kosztuje

Koszt usług adwokackich lub radcowskich może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak renoma adwokata/radcy prawnego/prawnika, doświadczenie, rodzaj sprawy oraz region, w którym prowadzi on praktykę. Opłaty adwokackie są ustalane indywidualnie przez adwokatów/radców prawnych i zazwyczaj opierają się na kilku możliwych modelach rozliczeń:

Porada prawna – stawki za porady prawne w naszej Kancelarii zaczynają się od 250/300 zł. Ze względu jednak na różnorodność problemów prawnych z jakimi przychodzą do nas zainteresowane osoby, a także ewentualnością analizy dokumentów, stawka ta może ulec zwiększeniu. Zanim podejmiemy się porady prawnej wskazujemy ile dana porada będzie kosztować. Klient zawsze będzie poinformowany o wysokości należności za poradę prawną przed jej udzieleniem.

Stawki godzinowe: Adwokat/Radca prawny może obliczać opłatę na podstawie liczby przepracowanych godzin. Stawka godzinowa może się różnić w zależności od renomy i doświadczenia adwokata/radcy prawnego oraz rodzaju sprawy. Przed rozpoczęciem współpracy omawiamy stawkę godzinową i przewidywany czas potrzebny na rozwiązanie problemu.

W Kancelarii Radców Prawnych K&S Kardasz Staszak również stosujemy model rozliczania godzinowego – jeżeli Klient wybierze taki wariant. Stawki godzinowe ustalane są w dostosowaniu do zadań jakich podejmuje się prawnik Kancelarii oraz skomplikowania sprawy. Stawki ustalane są indywidualnie na spotkaniu z Klientem zarówno w przedmiocie jednego zlecenia jak i stałej obsługi danego Klienta, jeżeli na taką obsługę Klient się decyduje.

Stała opłata za usługę: W niektórych przypadkach adwokat/radca prawny może zaproponować ustaloną opłatę za konkretną usługę, niezależnie od czasu poświęconego na jej wykonanie. Na przykład, w sprawach rozwodowych często stosuje się stałą opłatę za prowadzenie całej sprawy. Jest to tak zwane wynagrodzenie ryczałtowe.

Wskazany sposób rozliczenia jest również stosowany w Naszej Kancelarii jeżeli chodzi o konkretną, jednorazową sprawę. Wynagrodzenie ustalane jest z Klientem Kancelarii podczas spotkania, na którym omówione zostają zasady współpracy.

Umowa z wynagrodzeniem za sukces: W przypadku niektórych spraw, takich jak sprawy o odszkodowanie, adwokat/radca prawny może zaproponować umowę sukcesyjną, zgodnie z którą otrzymuje procentową część uzyskanego wynagrodzenia lub odszkodowania. Wysokość tej części będzie negocjowana między klientem a adwokatem/radcą prawnym.

Różnorodność i skomplikowanie polskiego procesu prawnego uniemożliwia ustalenie konkretnych stawek za prowadzenia – zajmowanie się daną sprawą. W związku z czym konkretne wynagrodzenie ustalane jest przez Kancelarię na podstawie wywiadu z Klientem oraz rozpoznaniu problemów prawnych, którymi prawnicy Kancelarii będą musieli się zająć. W celu ustalenia konkretnej stawki za usługi prawne należy skontaktować się z naszą Kancelarią, umówić się na spotkanie i przedstawić problem prawny. Na podstawie uzyskanych informacji zaproponujemy odpowiednią do zakresu zadania stawkę/wynagrodzenie.