21.08.2024

Alimenty – jak płacić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.

Alimenty po osiągnięciu pełnoletności – komu płacić?

Poniższy artykuł ma na celu przybliżyć problematykę jaką jest wypłacanie alimentów dla dziecka po osiągnięciu przez niego pełnoletności. Czy alimenty nadal mają być płatne do rąk jednego z rodziców – tak jak zostało wskazane (zazwyczaj) w wyroku sądowym?

Obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicach od momentu przyjścia na świat dziecka, a żadne przepisy nie określają jednoznacznie momentu, w którym miałby on ustać, aż do momentu śmierci.

Osobą uprawnioną do świadczeń alimentacyjnych jest wyłącznie osoba, której potrzeby mają zostać zaspokojone za pomocą tych świadczeń. Powodem jest osoba, na rzecz której urzeczywistnić ma się prawo. Stąd jedną ze stron postępowania nie jest -przykładowo rzecz biorąc- matka, lecz dziecko, którego matka występuje jako jego przedstawiciel ustawowy.

W orzeczeniu zasądzającym alimenty dla niepełnoletniego dziecka, zostaje wymieniona osoba-opiekun, do rąk której są one płatne. Nie oznacza to, że alimenty muszą być płatne dosłownie do rąk opiekuna. Wystarczy, że osoba płacąca alimenty będzie dysponowała potwierdzeniem dokonania wpłaty np. potwierdzeniem przelewu. Motywem takiego rozstrzygnięcia jest fakt, iż niepełnoletnie dziecko nie może działać we własnym imieniu, a wyłącznie przez przedstawiciela ustawowego, najczęściej jest to rodzic, pod którego władzą rodzicielską pozostaje.

Co zmienia się natomiast po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

Ustaje władza rodzicielska, dziecko uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych i jest w stanie reprezentować siebie samo – również w zakresie alimentów.

Kiedy dziecko uzyskuje pełnoletność?

Pełnoletność uzyskuje się w momencie ukończenia 18 roku życia oraz w wypadku kobiet które ukończyły 16 rok życia przez zawarcie małżeństwa, gdy z okoliczności wynika, że jego zawarcie jest zgodne z dobrem założonej rodziny.

Czy należy zmienić wyrok zasądzający alimenty w momencie osiągnięcia pełnoletności przez dziecko?

Nie trzeba. Tutaj warto wziąć pod lupę uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 16 kwietnia 1977 r. o sygn. III CZP 14/77 która wskazuje, że: „W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego.”.

W skrócie nie ma obowiązku występowania o „formalną” zgodę dokonywania płatności świadczenia alimentacyjnego pełnoletniemu dziecku.

Czy dziecko, które osiągnęło pełnoletność musi złożyć oświadczenie o zmianie osoby, do rąk której mają być przekazywane alimenty?

Ustawodawca nie nakłada na niego takiego obowiązku. Sytuacja jest bardzo prosta, jeżeli pełnoletnie dziecko złoży oświadczenie, że chce, aby alimenty dalej były płacone do rąk jego opiekuna to w myśl jego woli dotychczasowa sytuacja nie powinna ulec zmianie. Jeżeli jednak takiego oświadczenia nie złoży alimenty domyślnie należy przekierować do rąk dziecka.

Kancelaria K&S prowadzi sprawy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, w tym sprawy o alimenty, uchylenie obowiązku alimentacyjnego oraz egzekwowanie alimentów. W razie chęci skorzystania z naszych usług zapraszamy do kontaktu.