22.02.2024

Wynagrodzenie prawników w sprawach kredytów frankowych

Sprawy frankowe – jakie są wynagrodzenia prawników

Wielu z nas wpadło w kłopoty z kredytami frankowymi i rozważa podjęcie działań – ale co z wynagrodzeniem dla prawników w sprawach? Zanim się zdecydujesz na współpracę, warto wiedzieć, jak to działa i jakie są różnice między profesjonalnymi prawnikami a tzw. „kancelariami frankowymi”, które nie są prowadzone przez radców prawnych lub adwokatów.

Profesjonaliści z uprawnieniami kontra nieuregulowane spółki „z ograniczoną odpowiedzialnością” – Sprawy Frankowe.

Pamiętaj, że radcowie prawni i adwokaci to profesjonaliści z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem, którzy dają rękojmię należytej staranności w działaniu. Co więcej profesjonalni pełnomocnicy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom odpowiedzialności cywilnej w związku ze świadczonymi usługami i nie działają w formie spółek umożliwiających ograniczenie ich ewentualnej odpowiedzialności. W Polsce istnieją surowe przepisy regulujące praktyki prawnicze, co oznacza, że radcowie prawni i adwokaci muszą przestrzegać etycznych standardów i odpowiedzialności. To gwarantuje, że są dobrze przygotowani do reprezentowania klientów w sądzie.

Kancelarie frankowe prowadzone przez osoby niebędące prawnikami często posiłkują się usługami radców prawnych i adwokatów jedynie w zakresie niezbędnym do prowadzenia sprawy (np. występowanie w sądzie) – niejednokrotnie sprawy nie są prowadzone od początku do końca przez tę samą osobę. Klient często nie wie tak naprawdę kto konkretnie będzie go reprezentował w sądzie na rozprawie.

No win, no fee, ale z umiarem

Tak, polscy prawnicy również pracują na zasadzie „premii za sukces”, ale z pewnymi ograniczeniami. Radcowie prawni i adwokaci nie mogą opierać swojego wynagrodzenia wyłącznie na sukcesie, jak również wynagrodzenie to nie może być zbyt wygórowane. To oznacza, że powinni pobierać opłaty za czas i wysiłek, niezależnie od rezultatu sprawy, przy czym dodatkowym elementem wynagrodzenia może być również premia za sukces.

Wynagrodzenie – adwokat lub radca w sprawach frankowych kontra spółki kapitałowe

Kancelarie frankowe w formie spółek kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna) mogą oferować niższe stawki ryczałtowe lub nawet brak opłat na start, ale niestety często kosztem jakości i profesjonalizmu. Co więcej oferty te są często są tańsze wyłącznie na pozór –  wysokość premii za sukces często w takich podmiotach potrafi sięgać w skrajnych przypadkach 50% zasądzonych kwot, co przekłada się na to, że ostatecznie klient zapłaci więcej. W umowach tych często są też klauzule, które nakładają na klientów obowiązek zapłaty kosztów prowadzenia sprawy w przypadku przegrania procesu.

W przypadku kancelarii adwokackich czy radcowskich wynagrodzenie opiera się najczęściej na zapłacie ryczałtu za poszczególne etapy sprawy np. za postępowanie przed sądem I instancji, II instancji lub łącznego ryczałtu za całe postępowanie, a dodatkowe na określonym procencie od zasądzonych kwot. Niektóre kancelarie adwokackie i radcowskie rozbijają wynagrodzenie na bardziej szczegółowe pozycje jak stawiennictwo w sądzie – takie rozwiązanie wydaje się odpowiadać rzeczywistemu nakładowi pracy, gdyż klient płaci jedynie za rzeczywiście zrealizowane, konkretne działania. Niezależnie od modelu najważniejsze jest by przed rozpoczęciem usług klient miał przedstawione wszelkie koszty prowadzenia postępowania.

Koszt prowadzenia sprawy w zależności od modelu i procentowej wartości premii za sukces może rozpoczynać się od 2.000 zł ryczałtu, a w niektórych bardziej doświadczonych kancelariach sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zawsze warto negocjować z kancelarią tak aby oferta była dopasowana do możliwości, często też istnieje opcja rozłożenia wynagrodzenia na raty. Premia za sukces w przypadku kancelarii adwokatów czy radców prawnych raczej nie przekracza 20%, a najczęściej oscyluje na poziomie ok. 10%.

Podsumowanie:

Gdy myślisz o walce z kredytem frankowym, zastanów się, czy chcesz polegać na zawodowych pełnomocnikach czy firmach które nie muszą spełniać wymagań jakie są stawiane radcom prawnym czy adwokatom. Wynagrodzenie dla prawników w sprawach kredytów frankowych bywa kosztowniejsze niż zlecenie sprawy spółkom kapitałowym, ale przynajmniej możesz mieć pewność, że współpracujesz z profesjonalistami, którzy przestrzegają prawa i mają twój interes na pierwszym miejscu.

Często zaangażowanie mniejszych środków na start lub brak jakichkolwiek opłat początkowych, nie oznacza, że wszystkie łączne koszty nie będą wyższe niż w przypadku skorzystania z pomocy radcy prawnego lub adwokata.

K&S Kancelaria radców prawnych przeprowadziła już i wygrała dziesiątki spraw dotyczących kredytów frankowych, jesteśmy w tym zakresie specjalistami. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w swoim sporze z bankiem w przedmiocie kredytu we franku szwajcarskim lub jeżeli zastanawiasz się nad pozwem o unieważnieniem kredytu frankowego – skontaktuj się z Nami ! Zapewniamy profesjonalne wsparcie prawne dotyczące kredytów frankowych.