Zajmując się prawem spadkowym nasi prawnicy dostrzegają, iż instytucja niegodności dziedziczenia jest przez Klientów niejednokrotnie mylona z wydziedziczeniem. Tematykę związaną z wydziedziczeniem prezentowaliśmy kilka tygodni temu. Czym więc różni się niegodność dziedziczenia od wydziedziczenia?
Po pierwsze – aby uznać spadkobiercę za niegodnego dziedziczenia nie jest konieczne sporządzenie oświadczenia przez spadkodawcę. Niegodność dziedziczenia natomiast w przeciwieństwie do wydziedziczenia musi zostać ustalona przez Sąd. Niezbędne jest przeprowadzenie postępowania sądowego.
Po drugie – niegodność dziedziczenia co do zasady (w poza – w uproszczeniu – umyślnym przestępstwem na szkodę spadkodawcy) uzależniona jest odmiennych przesłanek niż te umożliwiające sporządzenie oświadczenia o wydziedziczeniu. Dlatego też niegodność dziedziczenia nie jest w istocie remedium na brak formalnego oświadczenia w testamencie a stanowi zupełnie odmienną instytucję prawa spadkowego.
Przesłankami do uznania spadkobiercy za niegodnego są:
Skutkiem uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia jest wyłączenie spadkobiercy od dziedziczenia i traktowanie go „jakby nie dożył otwarcia spadku”.
Jakie w praktyce skutki dla pozostałych spadkobierców ma takie wyłączenie od dziedziczenia innego spadkobiercy zależne jest od tego, kto i na podstawie jakiego tytułu dziedziczy po spadkodawcy.
Dlatego – w przypadku wątpliwości do zasadności dziedziczenia przez konkretnego spadkobiercę – warto skorzystać z pomocy radcy prawnego – celem zweryfikowania możliwości uznania spadkobiercy za niegodnego, jak i uzyskania informacji co do powołania do dziedziczenia innych spadkobierców i udziałów spadkowych im przypadających.
Kancelaria prawna K&S świadczy usługi w zakresie prawa spadkowego w Gdańsku i Elblągu. Szczegóły: https://www.krp-ks.pl/zakres-uslug/prawo-rodzinne-spadkowe/. Specjaliści Kancelarii K&S to doświadczeni prawnicy doradzający Klientom najlepsze rozwiązania w przypadku konieczności przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku oraz prowadzenia innych spraw związanych z powołaniem do dziedziczenia.
aplikant radcowski
Magdalena Nowacka
Podobne artykuły: