Stosownie do treści art. 57 k.r.o. „Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.” Na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie.
Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie definiują pojęcia winy. Konieczne zastosowanie jest reguł ukształtowanych w prawie cywilnym, albowiem dla przypisania określonej osobie winy niezbędne jest wystąpienie obiektywnej niewłaściwości postępowania. Na płaszczyźnie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o rozwodzie za zawinione uznaje się działanie lub zaniechanie będące wyrazem woli małżonka, które naruszając wynikające z przepisów prawa lub zasad współżycia społecznego obowiązki prowadzi do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, a w konsekwencji do rozwodu.
Co więcej, kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera katalogu zachowań, które uzasadniałyby uznanie małżonka za wyłącznie winnego rozpadowi pożycia małżeńskiego.
Niewątpliwie, najczęściej występującą przesłanką uzasadniającą uzyskanie rozwodu z wyłącznej winy małżonka jest zdrada. Jak słusznie wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 06 maja 1997 r., w sprawie o sygn. akt I CKN 86/97: „Małżonek dopuszczający się zdrady z reguły jest winnym rozkładu pożycia.”
Uwagę należy zwrócić na użyte przez SN sformułowanie „z reguły”.
Zdarza się jednak, że fakt dopuszczenia się przez jednego z małżonków zdrady, nie zawsze oznacza, że małżonek ten winny jest rozpadowi związku małżeńskiego. Możliwość przypisania zdradzającemu małżonkowi winy w rozpadzie więzi małżeńskiej wiąże się z koniecznością wykazania, że to właśnie fakt zdrady był tego przyczyną.
Za kolejną z przyczyn uznać można przemoc zarówno fizyczną jak i psychiczną. Agresja może być werbalna, fizyczna, może przybierać również postać zachowań brutalnych wobec otoczenia. Już jednorazowe agresywne zachowanie małżonka może uzasadniać orzeczenie rozwodu z jego wyłącznej winy.
Należy pamiętać, że każda ze spraw winna być rozpatrywana indywidualnie.
Kancelaria prawna K&S od wielu lat zajmuje się sprawami rozwodowymi swoich Klientów, specjalizuje się również w prowadzeniu takich postępowań rozwodowych, a także postępowań dotyczących alimentów oraz postępowań dotyczących władzy rodzicielskiej i opieki nad małoletnimi dziećmi. Zakres oferty opisany został tutaj: https://www.krp-ks.pl/zakres-uslug/prawo-rodzinne-spadkowe/.
W przypadku pytań dotyczących sprawy rozwodowej lub woli zlecenia prowadzenia sprawy rozwodowej przez naszych prawników zapraszamy do kontaktu z Kancelarią i umówienia spotkania w siedzibie Kancelarii prawnej w Gdańsku lub oddziale Kancelarii w mieście Elbląg. Każdą zleconą Kancelarii sprawę prowadzi profesjonalny radca prawny lub prawnik.
Artykuły warte doczytania: